Predsjednik udruge „VVV“ Općine Kaptol, predstavio je kaptolačku Udrugu, te upoznao prisutne s organizacijom Sajma. Pozvao je prisutne da s pozicije izlagača na Sajmu iskoriste mogućnosti vlastite promocije, te ujedno podrže ovaj Sajam. Također, zatražio je pomoć da se animiraju potencijalni izlagači sa područja na kojima udruge djeluju. Budući da je kaptlačaka Udruga već ostvarila suradnju s jednim dijelom udrugama (Cernik, Staro Petrovo Selo, Našice, Feričanci, Stjepan Koydl, Kutjevački vinari), želja je istih da se uključe i ostale udruge kao izlagači na Sajmu..
Predstavnik Udruge iz Oriovca podržao je prijedlog, ali zbog zauzetosti („Oriovita“), ispričao se te naglasio kako je ovo nepotrebno preklapanje određenih manifestacija. Zaključak je svih, da će se odazvati i uključiti u Sajam „Vino – kap „ 2011.
Daljnjom raspravom svaki predstavnik Udruge predstavio je rad udruge i članstvo te istaknuo problematiku koja je prisutna tijekom godine. Iako podosta različiti, svi su ti problemi isti ili slični. Udruge s područja Požeško-slavonske županije imaju velike probleme s plasmanom sirovine, tj. grožđa i voća kao i finalnog proizvoda vina i rakija. Udruga „Kutjevački vinari„ najviše je napredovala u organizacijom smislu. Dobra organizacija, složno članstvo, ali i nužna potreba, rezultirali su investicijom u vlastiti vinski laboratorij i proizvodnju vina. Osim navedenih investicija, Udruga djeluje kao organizator nekoliko manifestacija. Udruga iz Kaptola investirala je u vlastiti vinski podrum, te je organizator nekoliko manifestacija koje imaju zapaženo mjesto u kalendaru događanja na širem području Slavonije. Velike poteškoće članovima, stvaraju „poremećeni odnosi“ s otkupljivačem grožđa Kutjevom d.d. Iste problem imaju i članovi udruge „Miroslav Kraljević“ i „ Stjepan Koydl“, te udruga „Mandićevac“. Udruge sa novogradiškog kraja nemaju problema s otkupom grožđa, budući da su njihove površine pod vinogradima manje. Slična ili ista situacija je u našičkom i slavonsko-brodskom kraju . Na sastanku su izneseni problemi oko visokih trošarina na alkohol, te kontrola nadležnih službi i sankcioniranje prekršitelja . Svi su suglasni da se u ovako teškim vremenima nepotrebno opterećuje poljoprivredna djelatnost, a što povlači sve više napuštanja obrade trajnih nasada radi neisplativosti obrade, visokih trošarina, odnosno nepostojanja kooperanta za otkup.
Udruge u Starom Petrovom Selu, Oriovcu i Kaptolu posjeduju vlastite preše za grožđe s kojima pružaju usluge prešanja svojim članovima. Nedostatak svih Udruga (osim udruge „Kutjevački vinari“) je taj da se malo radilo na vlastitom proizvodu i legaliziranju istog. Svi sudionici rasprave smatraju, da nemaju dovoljno informacija, te da bi se ovakvi sastanci trebali održavati češće. Daljnjom raspravom zaključeno je kako je jedini mogući način opstanka, udruživanje udruga, a s ciljem zajedničkog djelovanja kod rješavanja problema vezanih uz voćarstvo, vinogradarstvo kao jednu od primarnih grana razvoja ovog dijela Hrvatske. Ulaskom Hrvatske u EU biti će donijeto niz novih zakona i pravilnika u ovoj grani proizvodnje, a što će rezultirati još lošijom gospodarskom slikom ovog dijela Hrvatske, tj. njezinih građana. Kako se navedeni scenarij ne bi dogodio potrebno je puna informiranost te pomoć svih državnih tijela kako bi i naši gospodarstvenici spremno dočekali novo-nastalu situaciju