Top kontakt

T: 034/231-023  l  F: 034/313-104  l  M: 098/452-111  l  E: info@udruga-vvv-kaptol.hr

GTranslate

hrenfrdehuit

Top slogan

Udruga vinogradara, vinara i voćara "VINO-KAP"

   Dobro došli na stranice naše Udruge!

Uklanjanje "mumija" s voćki

20161123 155515Jedna od najčešćih i najopasnijih bolesti koštičavog voća je monilija. Monilija se javlja u dva oblika: sušenje cvjetnih mladica i trulež plodova. Sušenje cvjetnih mladica javlja se u proljeće za vrijeme cvatnje i netom poslije cvatnja kada dolazi do sušenja i propadanja pojedinih cvjetnih pupova. Trulež plodova javlja se u kišnim godina, kada zbog obilnih kiša puca kožica voća te u njega ulaze gljivice koje potom izazivaju truljenje samog ploda. Od takve infekcije nastaju „mumije“ (suhi truli plodovi) koji na stablu mogu ostati i nekoliko godina. Takvi , suhi truli plodvi puni su gljivica i glavni uzročnih daljnjeg razvoja monilije na voćki. Preventivna zaštita protiv monilije je prskanje, ali se svakako preporuča u jesen ukloniti sve „mumije" sa stabla, po mogućnosti iznijeti ih iz voćnjaka te spaliti.  

Slideshow CK