Preporuke 06.03.2015.

Zimsko je mirovanje voćaka, temperature  rastu, kiša je česta pa je potrebno kad vrijeme dozvoli, izvršiti zimsko prskanje voćaka. Preporučujemo stoga voćarima, proizvođačima marelica, bresaka i nektarina, kao i hobistima, da izvrše tzv “Plavo prskanje” u fenofazi B (bubrenja pupova) protiv kovrčavosti lista ( Taphrina deformans), te uzročnika bakterijskih bolesti, a ujedno djeluje  i na  uzročnika bolesti  sušenja  cvjetova  i grančica- monilija (Monilia   laxa)  i  uzročnika  šupljikavosti lista (Stigmina carpophila). Prije tretiranja  svavkako bi trebalo skinuti tzv „ mumije“ sa stabala ( sasušeni lanjski plodovi puni infektivnog materijala),iznijeti iz voćnjaka ili ih  zakopati.

Upotrijebiti jedan od pripravaka na bazi bakra: Bordoška juha Caffaro 20 WP, Bordoška juha  20 WP Manica, Cupracaffaro 50 WP, Rame Caffaro 32 WP, Nordox super 75, Neoram WG, Champion, Champion Flow SC ili kombinaciju bakrenog preparata i mineralnog ulja: Crveno ulje ili Modro ulje. Mineralna ulja djeluju na prezimjela jaja lisnih uši, štitastih uši, jaja crvenog pauka.

Zimsko ili tzv “Plavo prskanje” obaviti po mirnom vremenu i u najtoplijem dijelu dana, sa svih strana oprskati kako krošnje tako i debla voćaka i utrošiti što više škropiva.

Pripravke upotrijebiti prema uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom!