Izvještaj sa 10 sajma Vino - kap

Sažetak sa Sajma

Višemjesečne pripreme organizatora za organizaciju jubilarnog 10. Sajma, ponovno su rezultirale rekordnim brojem izlagača. Kako se pokazalo da se protiv krize mora ali i može i ove godine u Kaptol se slila masa ljudi.
Sunčano i toplo vrijeme u oba sajamska dana iskoristili su i izlagači i posjetitelji.
Subota: Ovogodišnji, 10. Sajam Vino – kap svečano je 28. travnja 2012. g. otvorio župan Požeško-slavonske županije, gospodin Marijan Aladrović. Predstavnici pokrovitelja, sponzora, organizatora te mnogobrojni zainteresirani pojedinci sudjelovali su na ovogodišnjem okruglom stolu, a koji su organizirali djelatnici Javne poljoprivredne savjetodavne službe Požeško-slavonske županije, dok su predavači bili g. Mario Jakobović i Darko Kiš. Osim okruglog stola, raznih degustacija i prezentacija, subotnji dan „začinili“ su lovci, odnosno Lovački savez Požeško slavonske županije, a koji su se na Sajmu u promotivnu svrhu vlastite djelatnosti skuhali lovački čobanac.
Nedjelja: Ranojutarnje otvaranje sajma i dolazak prvih posjetitelja već prije 9:00 sati dao je naslutiti da će dan osim lijepim vremenom obilovati i mnoštvom posjetitelja. Prava „gužva“ na Sajmu nastala je nešto iz 13:00 sati. Prema procjeni organizatora u tom trenutku na sajmu je bilo prisutno oko 6000 ljudi. Vrhunac ove dvodnevne manifestacije bila je smotra folklora „Šokačko se kolo vije“ a koji je po drugi puta organizirao KUD Ivo Čakalić iz Kaptola. Osim pjesme i plesa na ovaj način pristiglo je šest kulturno umjetničkih društva izvan naše Županije, odnosno Sajam je pogledalo oko 300 folkloraša. Prometni kolaps te mnogobrojne strane registarske pločice dali su do znanja da je ova manifestacija zasigurno jedna od važnijih manifestacija naše Županije. Prema riječima izlagača a koji je bilo 230, jedini nedostatak na ovom Sajmu je novac koji ljudi nemaju te se ove godine i skromnije trgovalo. Galeriju fotografija sa Sajma pogledajte na slijećem linku: fotogalerija.

Ukratko o Sajmu:
Organizator: Udruga vinogradara vinara i voćara Općine Kaptol
Pokrovitelj: Ministarstvo poljoprivrede
Supokrovitelj: Požeško-slavonska županija i Općina Kaptol
Sponzori: Hrvatska gospodarska komora Požeško-slavonske županije, Kutjevo d.d. i Croatia osiguranje – filijala Požega,
Broj izlagača: 230
Inozemni izlagači: 2 – dvije udruge vinara iz Republike mađarske